Koń rasy Pinto |
Konie Pinto słyną ze swojego srokatego umaszczenia. Pojawiają się filmach takich jak "Mustang z Dzikiej Doliny" (napiszę o tym filmie). Reprezentantką tej rasy w tej opowieści była Rain - klacz, w której zakochał się główny bohater.
O wyglądzie tej rasy można powiedzieć dużo, a zwłaszcza o maściach. Są to srokate konie westernowe. Hodowlę kieruje się na umaszczenie, obejmuje to konie o wysokości w kłębie większej niż 118 cm. Jest wiele "odmian" tych koni (piszę to w cudzysłowiu, bo trudno nazwać te odmiany odmianami). Od kuców do koni gorącokrwistych o różnym pokroju. Rozróżnia się u nich trzy rodzaje umaszczenia srokatego: Overo, Tobiano i Tovero. Są to mocne, wytrwałe i niezawodne zwierzęta łączące harmonijny eksterier z dobrym ruchem i wszechstronnymi propozycjami użytkowymi. Wysokość w kłębie jest zależna od typu.
Teraz mała szczypta historii.
Hiszpańscy konkwistadorzy wprowadzili do Ameryki Północnej srokate konie. Były one bardzo podobne do słynnych później na Dzikim Zachodzie mustangów i bardzo cenione przez Indian zamieszkujących prerie. Ich wzrastająca popularność doprowadziła do założenia Pinto Horse Association for America oraz w 1956 roku - stworzenia księgi stadnej.
Hodowla obejmuje kilka typów koni:
- kuc (kuce wierzchowe) o wysokości w kłębie 118-148 cm.
- saddle (eleganckie konie wierzchowe).
- stock (konie westernowe).
- pleasure (konie pokazowe o widocznym wpływie rasy arabskiej).
- hunter (mocne konie wierzchowe).
Konie Pinto w wydaniu firmy Schleich-S |
Pinto w wersji Howrse |