To blog opowiada o mojej końskiej pasji. Piszę tu o koniach i jeździectwie, mojej wielkiej miłości, o figurkach koni, które zbieram, marki Schleich-S... niemal o wszystkim, co jest związane z końmi.
Zapraszam do czytania!

wtorek, 19 marca 2013

Rasy koni - konie arabskie

Drodzy Czytelnicy!

Dość już tych smutnych historii (mam na myśli poprzedni post), czas na "Rasy koni". W grudniu zeszłego roku opisałam legendy o koniach. Pierwsza z nich mówiła o powstaniu rasy arabskiej. Postanowiłam więc napisać o tej słynnej rasie.

Wygląd



 Rasę tą uznaje się za kwintesencję końskiego piękna. Głowa jest zazwyczaj mała, o prostym lub szczupaczym profilu. Ich oczy są duże, a  uszy są w przeciwieństwie do nich małe i w kształcie sierpowatym. Konie arabskie posiadają długą, łabędzią szyję, choć ich łopatki nie zawsze są idealnie zbudowane. Środkowa część tułowia jest dość krótka i mocna. Zad krótki poziomy (tzw. horyzontalny), z wysoko osadzonym ogonem. Kończyny typu suchego, często z lekkimi wadami postawy. Galopują one lekko, szybko i wytrwale. Kłus również lekki, lecz sprawiający wrażenie jakby koń unosił się w powietrzu. Step w wydaniu niektórych koni wydaje się być za krótki.
Występują u tej rasy niemalże wszystkie dostępne maści, z wyjątkiem srokatego. Wysokość w kłębie wynosi 145-155cm.

Historia

 Rasa ta prawdopodobnie wywodzi się od tzw. koni pierwotnych typu drugiego, choć u innych odmian (tzw. Munighi) można zaobserwować podobieństwo do koni typu trzeciego.
Gdy narodził się islam i zaczęły się wielkie podboje coraz bardziej dbano o czystość rasy. Informacje o pochodzeniu danego zwierzęcia przekazywano ustnie. Sprzedaż dobrych koni niewiernym była zabroniona. Wyróżnia się trzy podstawowe typy, których nazwy biorą od swoich "założycielek" (post: Legendy o koniach) - Kuhailan, Saklavi, oraz Munighi. Pozostałe typy, istniejące do dziś w Arabii, to Hadban, Hamdan i O'Bajan. Oczywiście w rzeczywistości jest ich nieco więcej.
WAHO (World Arabian Horse Organization) zajmuje się do dziś problemami w sprawie hodowli rasy.
Konie arabskie biorą udział w sportowych rajdach długodystansowych oraz w pokazach jazdy rekreacyjnej. Są one mało przydatne w tradycyjnych konkurencjach jeździeckich.
Arabian
Konie arabskie w wersji Schleich-S


Konie arabskie w wydaniu Howrse
 
 To wszystko o arabach:)
Pa!
horsefan

1 komentarz:

  1. Uwielbiam konie arabskie <3. Ale mogłabyś odświeżyć, przecież była promocja - parada, i konie zmieniły wygląd.

    OdpowiedzUsuń