To blog opowiada o mojej końskiej pasji. Piszę tu o koniach i jeździectwie, mojej wielkiej miłości, o figurkach koni, które zbieram, marki Schleich-S... niemal o wszystkim, co jest związane z końmi.
Zapraszam do czytania!

sobota, 16 czerwca 2012

Rasy koni - Quarter Horse

Konie rasy Quarter Horse są typowymi końmi westernowymi o atletycznej budowie, delikatnej i klinowatej głowie z małymi uszami i dużymi oczami. Głowa jest nisko osadzona na prostej szyi. Posiadają nisko osadzony ogon na "ściętym" i obficie umięśnionym (często przebudowanym) zadzie. Kończyny bywają często zbyt delikatnej budowy, lecz u wszystkich przedstawicieli tej rasy są mocne. Kopyta zazwyczaj są małe. Quarter Horse to konie o dużej zwrotności i wytrzymałości. Występują u nich wszystkie maści podstawowe. Niestety nie udało mi się wstawić zdjęć maści koni (wszystkie albo miały za małe napisy lub w ogóle ich nie miały).

Jeśli chodzi o historię tej rasy, to nie jest ona tak skomplikowana. W stanach Wirginia i Karolina w USA z mieszaniny koni hiszpańskich oraz koni importowanych z Anglii w XVII i  XVIII wieku powstały użyteczne konie wierzchowe i robocze. Używano ich między innymi do wyścigów na ulicach osad, które posiadały dystans ćwierć mili, z której wzięła się nazwa rasy (słowo quarter oznacza ćwierć). Wraz z kolonizacją terytorium zachodu rasa ta zyskiwała coraz większą popularność. W 1835 roku utworzono stadninę King Ranch. W 1940 roku powstało American Quarter Horse Association  z siedzibą w Amarillo w Teksasie (ciekawostka : słowo amarillo czyta się amarijo. Pochodzi ono z języka hiszpańskiego i oznacza kolor żółty). Dziś rasa Quarter Horse cieszy się dużą popularnością. Koni tej rasy używa się do wyścigów, rodeo i jazdy rekreacyjnej. Zamieszczam zdjęcie osobnika tej rasy.


A oto Tristan - ogier rasy Quarter Horse w wydaniu Schleich.
horsefan

Ps. Polecam moim czytelnikom blog mojej koleżanki Dominiki (jej ksywka to Donia)
donia-and-you.blogspot.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz