To blog opowiada o mojej końskiej pasji. Piszę tu o koniach i jeździectwie, mojej wielkiej miłości, o figurkach koni, które zbieram, marki Schleich-S... niemal o wszystkim, co jest związane z końmi.
Zapraszam do czytania!

piątek, 19 października 2012

Rasy koni - Clydesdale

Drodzy Czytelnicy!

Przepraszam, że nie pisałam w ostatnim czasie, ale zapisałam się na konkurs z języka angielskiego, pisałam go dzisiaj i sądzę, że jest OK. Ale, nie odchodźmy od tematu. . .
Co to za rasa Clydesdale? Skąd pochodzi? Jak te konie wyglądają? Do czego służą? I tak dalej. . . Zapewne moi czytelnicy mają w związku z tą rasą wiele pytań.

Wygląd

Clydesdale to konie zimnokrwiste. Często sprawiają wrażenie za wysokich, z krótką "kłodą". Głowa, najczęściej garbonosa z długimi uszami, dość mocno ustawiona na krótkiej i mocnej szyi. Kłąb jest długi i niezbyt wysoki. Grzbiet jest zazwyczaj solidny i krótki. Zad zaś bywa obficie umięśniony, lekko ścięty. Klatka piersiowa - głęboka, średnio szeroka, o twardej budowie. Nogi są długie, o mocnych stawach i bujnych szczotkach pęcinowych, kopyta są duże i płaskie. Konie chodzą dość energicznie.
Clydesdale to konie pracowite, lecz nie pozbawione temperamentu. To konie robocze, przydatne do krzyżowania z końmi pełnej krwi angielskiej (o tej rasie też będzie) w celu uzyskania rasy Hunter.
U koni Clydesdale występują wszystkie możliwe umaszczenia, najczęściej gniade i dereszowate.
Wysokość w kłębie ok. 165-172 cm. Waga jednego osobnika może dochodzić nawet do 1 tony.

Historia 

Rasa Clydesdale to wynik krzyżowania brytyjskich ciężkich klaczy z ogierami z Flandrii i angielskiej, centralnej niziny Midlands.
Rozpoczęcie hodowli datuje się na rok 1720. Pierwszymi hodowcami byli szósty książę Hamilton oraz farmer John Paterson. W XIX w. stosowano planowe krzyżowanie, mające na celu "ulepszyć" rasę. Krzyżowano je z rasą Shire (obecnie znaną jako Old Black Carthorse).
W 1877 roku powstał związek hodowców koni Clydesdale, mający na celu zachowania czystości rasy. Za szczególnie zasłużonego reproduktora należy uznać ogiera Glancer 335, który poprzez swojego syna Glancera 153 wywarł spory wpływ na rasę. Przodków z tej linii mają obecnie wszystkie konie rasy Clydesdale.
Hodowlę prowadzi się w Szkocji, w Irlandii, Australii oraz USA.

horsefan

PS. Polecam Wam nasz blog klasowy - klasa5bblog.blogspot.com i kulturagasp.blogspot.com
Konie Clydesdale w wersji Schleich

Oryginalny koń Clydesdale

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz